Zapalenie pęcherza

Schorzenie to wywoływane jest przez pojawienie się w drogach moczowych bakterii chorobotwórczych. W zdecydowanej większości przypadków do zakażenia dochodzi przez cewkę moczową, którą do naszego pęcherza dostają się drobnoustroje. Ponieważ cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, więc to one stają się najczęściej ofiarami zapalenia pęcherza moczowego, co także obserwuję w trakcie moich konsultacji urologicznych w tych miastach, w których prowadzę swoje gabinety; są to między innymi Wrocław i Kłodzko.

urolog wrocławPrzyczyny zapalenia pęcherza moczowego

We wstępie napisano, że schorzenie to wywołują głównie bakterie. Są to zazwyczaj pałeczki jelitowe oraz gronkowce. Inną przyczyną tego zachorowania jest zakażenie grzybicze, występujące zwykle u osób z obniżoną odpornością, długotrwale zażywających antybiotyki oraz u osób po zacewnikowaniach lub innych zabiegach na drogach moczowych. Innymi patogenami wywołującymi zapalenie pęcherza moczowego są drobnoustroje przenoszone drogą płciową, a wśród nich dwoinka rzeżączki i wirusy. Zakażenie dróg moczowych przez nie wywoływane dotyczy głównie kobiet aktywnych seksualnie. Ryzyko zapalenia pęcherza moczowego jest znacznie większe w przypadku istnienia przeszkód w odpływie moczu, kamicy nerkowej, cukrzycy, chorób nerek, nadużywania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także u kobiet w ciąży i w trakcie połogu.

urolog kłodzkoObjawy

Typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego to:

  • bóle brzucha umiejscowione nad łonem,

  • uczucie częstego parcia moczu,

  • pieczenie w czasie oddawania moczu,

  • gorączka,

Często zapalenie pęcherza nie daje żadnych wyraźnych objawów i manifestuje się wyłącznie jako bakteriomocz bez żadnych odczuwalnych dolegliwości u chorego.

Diagnostyka i leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego wymaga skorzystania z pomocy lekarskiej. Mieszkańcom Dolnego Śląska, ale i całego kraju, służę pomocą nie tylko we Wrocławiu i Kłodzku ; przyjmuję także w Trzebnicy, Wołowie i Brzegu Dolnym. Kluczową rolę w diagnozowaniu zapalenia pęcherza moczowego jest badanie ogólne moczu oraz posiew moczu. W zależności od wyników takiego badania lekarz ustala stosowną ścieżkę terapeutyczną. Zazwyczaj podaje się antybiotyki.

Oczywiście jak zawsze, tak i w tym przypadku niesłychanie ważna jest profilaktyka, a tu kluczową rolę odgrywa higiena.

Rejestracja na konsultacje

W celu umówienia się na konsultację proszę wybrać termin i miejsce - dane teleadresowe umieszczone są w zakładce rejestracja. Można rónież kontaktować się ze mną poprzez pocztę e-mail: patrik@forszt.pl