Tą nazwą określa się pierwszy, najbardziej charakterystyczny, ale też bardzo bolesny objaw kamicy nerkowej. Kolka nerkowa daje się nam we znaki wtedy, gdy następuje nagły, silny wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych wywołany zalegającym moczem spowodowanym przemieszczaniem się kamienia w moczowodzie. Ataków kolki nerkowej absolutnie nie należy bagatelizować. Już przy pierwszych bólach należy zgłosić się do poradni urologicznej lub do jednego z moich gabinetów we Wrocławiu , Kłodzku, Trzebnicy, Wołowie i Brzegu Dolnym.
Najbardziej odczuwalnym objawem kolki nerkowej jest nagły, bardzo silny i ostry ból w boku. Ból ten promieniuje następnie ku dolnym partiom ciała, w okolice pęcherza, cewki moczowej i zewnętrznej powierzchni uda. Często towarzyszą temu inne objawy, takie jak bolesne parcie na mocz, konieczność częstego oddawania moczu, lecz w niewielkich ilościach, a także nudności i wymioty oraz wzdęcia brzucha. Jeśli ten stan będzie trwała dłużej i przy jednoczesnym stanie zapalnym lub zakażeniu dróg moczowych, może także pojawić się wzrost ciśnienia tętniczego krwi i gorączka.
Przy napadzie kolki nerkowej lekarz powinien zlecić badanie moczu i usg układu moczowego, co czynię we Wrocławiu, w Kłodzku, a także w Trzebnicy, Wołowie oraz Brzegu Dolnym. Następnie należy włączyć niesteroidowe leki przeciw zapalne w formie czopków oraz tamsulosynę. W przypadku samoistnego, szybkiego wydalenia kamienia nerkowego, leczenie kolki jest niepotrzebne. Trzeba jednak powiedzieć, że przesuwanie kamieni nerkowych przez drogi moczowe aż do jego wydalenia to nieraz długi, a na pewno zawsze niezwykle bolesny proces. Czasami samodzielne wydalenie kamienia nie jest możliwe i wtedy niezbędne staje się leczenie zabiegowe. Warto jeszcze pamiętać, że znając skład kamienia (poprzez zbadanie go w dowolnym laboratorium) możemy ustalić właściwa dietę dla danego typu złogu. Zalecam zawsze przyjmowanie minimum półtora litra płynów dziennie, najlepiej wody mineralnej i ograniczyć spożycie potraw bogatych w sól, szczawiany i fosforany.