Rak nerki to stosunkowo rzadko występujący nowotwór, jednakże jest to niezwykle podstępna choroba, gdyż rozwija się długo bez odczuwalnych dolegliwości. Jest to schorzenie zagrażające najbardziej mężczyznom po 45 i kobietom po 55 roku życia. Zdarzają się wszakże również nowotwory nerek u ludzi młodych, a także u tych, którzy byli poddawani chemioterapii. Zajmując się wszelkimi dolegliwościami związanymi ze schorzeniami układu moczowo-płciowego spotykam się z problemem raka nerki również w swojej pracy, także w gabinetach urologicznych we Wrocławiu i Kłodzku.
Określając przyczyny rozwoju raka nerek, należy wskazać uwarunkowania środowiskowe, hormonalne i genetyczne. Bardzo groźne dla nerek jest palenie tytoniu; toksyczne substancje wchodzące w skład dymu tytoniowego uszkadzają podstawowe i główne elementy budulcowe nerki, a więc nefrony. Statystyki są tutaj bezwzględne i wskazują, że około 30% raka nerki u mężczyzn i 24% u kobiet ma bezpośredni związek z nałogiem tytoniowym. Groźne dla nerek mogą także być: długotrwała ekspozycja organizmu na działanie różnych substancji chemicznych (azbestu, kadmu, nitrozaminy, dwutlenku toru), nadużywanie środków przeciwbólowych, otyłość, spoczynkowe wysokie ciśnienie tętnicze oraz dieta z nadmierną ilością białka zwierzęcego. Jak zawsze przy nowotworach także i w przypadku nerek istotną rolę ma dziedziczenie pewnych niepożądanych cech genetycznych. Rak nerek może się manifestować jednocześnie krwiomoczem, bólem przypominającym kolkę w okolicy lędźwiowej i w zaawansowanym stadium wyczuwalnym guzem przez powłoki brzuszne. Równolegle mogą pojawić się również stany podgorączkowe, spadek masy ciała, upośledzenie funkcji wątroby i nadciśnienie.
Z uwagi na bezobjawowy (we wczesnej fazie) rozwój, rak nerki często wykrywany jest przypadkowo. Jako potwierdzenie tej prawidłowości znowu wywołam Wrocław i Kłodzko , gdzie wykonując badania fizykalne, laboratoryjne i obrazowe związane z diagnostyką narządów układu moczowo-płciowego wykrywam u niektórych moich pacjentów raka nerki.
Najskuteczniejszym sposobem leczenia nowotworu nerki, który jest stosunkowo mało wrażliwy na radio i chemioterapię, jest chirurgiczne wycięcie guza. Niekiedy, w bardziej zaawansowanych stadiach choroby lub niekorzystnym ulokowaniu guza konieczne może być usunięcie całej nerki. Jak zawsze ważna jest również profilaktyka; unikanie czynnego i biernego palenia tytoniu oraz kontaktu z metalami ciężkim, odpowiednia dieta z ograniczeniem białka zwierzęcego i, w przypadku dziedzicznych skłonności nowotworowych, regularne badania USG jamy brzusznej.