Rak jądra

Zmiany nowotworowe jądra najczęściej występują u młodych mężczyzn, chociaż w całej męskiej części populacji ludzkiej stanowią 1 procent wszystkich złośliwych nowotworów. Trzeba jednak powiedzieć, że w ostatnich 40 latach liczba tego rodzaju zachorowań podwoiła się. Jak rozpoznać raka jąder oraz na czym polega diagnostyka i leczenie tego schorzenia? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie kierując się badaniami naukowymi oraz osobistym doświadczeniem wynikającym z prowadzenia własnej praktyki lekarskiej w przychodniach urologicznych we Wrocławiu i Kłodzku.

urolog wrocławPrzyczyny raka jąder, czynniki ryzyka i objawy

Nie inaczej niż w innych chorobach nowotworowych, także i w przypadku raka jądra nie do końca wiadomo, co sprzyja jego rozwojowi. Czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na rozwój tego nowotworu to: „wnętrostwo”, czyli niezstąpienie jądra (jąder) do moszny, wcześniejsze zachorowanie na raka jądra (pierwszego). Najważniejszym objawem mogącym sygnalizować zmiany nowotworowe jest znaczne powiększenie części lub całego jądra, które jest jednocześnie twarde, wyraźnie cięższe, a przy tym niebolesne. Jedynie u około 25% chorych w momencie badania występują objawy typu zapalnego i bolesność.

Warto wiedzieć, że nie każdy guzek jądra wskazuje na nowotwór. Obrzęk i powiększenie jądra może być wywoływany wieloma innymi chorobami, takimi jak na przykład wodniak, który niekiedy osiąga duże rozmiary, nie jest niebezpieczny, a leczy się go również operacyjnie. W każdym jednak przypadku, w razie wykrycia nawet najmniejszego guzka, trzeba pilnie zgłosić się do urologa, bo tylko on potrafi właściwie ocenić sytuację.

Diagnozowanie i leczenie raka jądra

Znowu wywołam Wrocław i Kłodzko i powiem, jak to ja robię. Już na podstawie badania palpacyjnego (przez dotyk) potrafię ocenić czy możemy mieć do czynienia z guzem, dodatkowo przeprowadzam usg jąder, które charakteryzuje się doskonałą czułością w wykrywaniu raka jądra. Bardzo ważną rolę w diagnozowaniu tej choroby odgrywa określanie stężenia pewnych związków, będących tak zwanymi znacznikami biologicznymi (markerami). O ile istnieje duże prawdopodobieństwo raka jądra, markery nowotworowe należy ocenić natychmiast i leczenie musi być przeprowadzone niezwłocznie. W celu precyzyjnej oceny zaawansowania potrzebna jest także tomografia komputerowa jamy brzusznej i przynajmniej rtg klatki piersiowej

Jedyną skuteczną terapią w przypadku tej choroby jest usunięcie całego jądra; czasem dodatkowo stosuje się chemio lub radioterapię. Usunięcie jednego jądra zasadniczo nie wpływa na płodność mężczyzny. Mężczyzna po takim zabiegu może prowadzić normalne życie seksualne.

Rejestracja na konsultacje

W celu umówienia się na konsultację proszę wybrać termin i miejsce - dane teleadresowe umieszczone są w zakładce rejestracja. Można rónież kontaktować się ze mną poprzez pocztę e-mail: patrik@forszt.pl