Przerost prostaty

Gruczoł krokowy, zwany prostatą lub sterczem to najczęściej dokuczający narząd w organizmie mężczyzny. Na jego przerost cierpi aż 50% mężczyzn po 50 roku życia, a już 90%, a więc prawie wszyscy po ukończeniu osiemdziesiątki. W początkowej fazie przerostu prostaty, mężczyźni na ogół nie zauważają żadnych niepokojących objawów. Jednakże tkanki gruczolaka prostaty, rozrastając się, zaczynają zaciskać się wokół cewki moczowej, co zaczyna stwarzać coraz większe problemy związane z oddawaniem moczu. Na ogół dopiero wtedy panowie, i to nie wszyscy, zgłaszają się do urologa. Na podstawie własnej praktyki lekarskiej we Wrocławiu, Kłodzku, Trzebnicy, Wołowie czy Brzegu Dolnym, mogę stwierdzić, że niestety część mężczyzn bagatelizuje ten problem, a kiedy wreszcie decyduje się na konsultację urologiczną, to często jest już za późno na w pełni skuteczne leczenie.

Badaj się regularnie – unikniesz poważnych powikłań zdrowotnych związanych z gruczolakiem prostaty

Regularne, coroczne badanie prostaty powinno stać się nawykiem, każdego mężczyzny, który ukończy 40 rok życia, a już wręcz obowiązkiem tych panów, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu. Początkowo obserwuje się tylko słabszy strumień moczu, później stwierdzamy, że jego oddawanie trwa dłużej niż kiedyś, oraz że trzeba to robić nawet kilka razy w nocy, aż wreszcie chory ze zdziwieniem zauważa, że mimo uczucia parcia, musi długo czekać na wypłynięcie pierwszych kropli. Z biegiem czasu objawy te nasilają się i w końcowym efekcie mogą zakończyć się całkowitym zatrzymaniem oddawania moczu. Zazwyczaj jest to spowodowane gruczolakiem stercza, zwanym przerostem prostaty. Rzadziej przyczyną zaburzeń w oddawaniu moczu jest rak prostaty lub stwardnienie szyi pęcherza moczowego.

urolog kłodzkoLeczenie przerostu prostaty

Wcześnie zdiagnozowany nadmierny przerost prostaty, w jego łagodnej postaci można skutecznie leczyć. Najczęściej leczy się go farmakologicznie, a w przypadku nadmiernego rozrostu i wyczerpaniu możliwości leczenia zachowawczego usuwa się chirurgicznie część prostaty (TUR-P), rzadziej prawie całą (Adenomectomia). Kwalifikacje do tego typu zabiegów przeprowadzam także w gabinetach we Wrocławiu, w Kłodzku i w pozostałych, o których już wcześniej wspominałem. Samo leczenie operacyjne przeprowadzam we Wrocławiu.

Rejestracja na konsultacje

W celu umówienia się na konsultację proszę wybrać termin i miejsce - dane teleadresowe umieszczone są w zakładce rejestracja. Można rónież kontaktować się ze mną poprzez pocztę e-mail: patrik@forszt.pl