Kamica nerkowa

To jedno z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego. Jest ono spowodowane występowaniem w układzie moczowym nierozpuszczalnych złogów, zbudowanych z wytrącających się z moczu różnych substancji chemicznych w przypadku, gdy ich stężenie jest zbyt duże. Zazwyczaj wytrącaniu się kryształów zapobiegają tzw. inhibitory, znajdujące się w moczu. Czasami inhibitory nie działają należycie, co wywołuje kamicę nerkową. Częściej występuje ona u mężczyzn niż u kobiet. Gabinety urologiczne we Wrocławiu, Kłodzku, Trzebnicy, Wołowie i Brzegu Dolnym, w których przyjmuję, oferują komplet usług związanych z diagnozowaniem i leczeniem tego schorzenia.

urolog kłodzkoPrzyczyny kamicy nerkowej

Jeśli mocz u większości ludzi ma podobny skład, to dlaczego u niektórych osób powstają złogi, zwane potocznie kamieniami, a u innych nie? Nie znamy jeszcze bezpośredniej przyczyny powstawania kamicy nerkowej, jednakże można określić sprzyjające temu czynniki, wśród których możemy wymienić:

  • odwodnienie wywołane zbyt małą ilością przyjmowanych płynów,

  • nadmierne stężenie w moczu szczawianów, wapnia, fosforanów, kwasu moczowego i cystyny,

  • częste zakażenia układu moczowego,

  • choroby nerek,

  • zaburzenia metaboliczne,

  • długotrwałe unieruchomienie,

  • stosowanie niektórych leków zawierających w dużych ilościach wapń.

Głównym objawem kolki nerkowej jest silny ból odczuwany w okolicy brzucha i boku, czasem pachwiny i narządów płciowych, co powodowane jest blokowaniem przepływu moczu przez złogi w moczowodzie, a towarzyszyć temu mogą nudności, wymioty, uczucie niepokoju, parcia na moczu..

Diagnozowanie i leczenie kamicy nerkowej

Oczywiście i w tym schorzeniu początek stawiania diagnozy to wywiad lekarski oraz badania fizykalne. Następny etap to badania przy zastosowaniu specjalistycznych urządzeń, a więc po pierwsze ultrasonografia, ewentualnie tomografia komputerowa, a przy braku w/w RTG przeglądowe jamy brzusznej. Wspomniane przeze mnie wcześniej Wrocław, Kłodzko i pozostałe trzy miasta posiadają gabinety, wyposażone są w sprzęt, który umożliwia mi wykonywanie diagnostyk kamicy nerkowej. Kamica nerkowa może być leczona antybiotykami, niesteroidowymi lekami przeciw zapalnymi, niekiedy lekami zakwaszającymi. Osoby z ciężkimi objawami mogą wymagać leczenia szpitalnego. Czasami konieczne jest leczenie endoskopowe lub przy użyciu fal ultradźwiękowych.

Rejestracja na konsultacje

W celu umówienia się na konsultację proszę wybrać termin i miejsce - dane teleadresowe umieszczone są w zakładce rejestracja. Można rónież kontaktować się ze mną poprzez pocztę e-mail: patrik@forszt.pl