Leczenie prostaty

Prostata to słowo, które często wywołuje uśmieszki, a czasami staje się okazją do niezbyt wyszukanych żarcików. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu prostaty dotyczą wszystkich mężczyzn w dojrzałym wieku i są powodowane nadmiernym przerostem tego gruczołu,co związane jest ze starzeniem się organizmu. Ponieważ przez środek gruczołu prostaty przebiega cewka moczowa, to taki rozrost wywołuje często problemy związane z oddawaniem moczu, czasem utrudnia osiągnięcie satysfakcji seksualnej, a niekiedy może być jednym z objawów choroby nowotworowej.

urolog wrocławNajpierw profilaktyka

Przyczyny powstawania chorób prostaty (stercza) nie są do końca rozpoznane, jednakże z całą pewnością sprzyja im między innymi nadciśnienie tętnicze, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, celibat i niewłaściwa dieta. Zmiana swoich przyzwyczajeń, rezygnacja z niezdrowych używek i złych nawyków żywieniowych oraz większa aktywność ruchowa mogą znacząco opóźniać rozrost stercza. Bardzo istotne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych związanych z prostatą. Każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien przynajmniej raz w roku poddać się stosownym badaniom. W naszym kraju nie brakuje przychodni urologicznych, znajdziemy je w zarówno w dużych miastach, takich jak na przykład Wrocław i w tych mniejszych, jak Kłodzko, Trzebnica, Wołów czy Brzeg Dolny. Regularne, coroczne poddawanie się badaniom prostaty, może niejednokrotnie uchronić przed skutkami poważnej choroby nowotworowej. Nowotwór prostaty, zdiagnozowany we wczesnym etapie jego rozwoju, może zostać skutecznie i całkowicie wyleczony.

Diagnostyka schorzeń prostaty

W celu rozpoznania chorób prostaty, urolog musi w pierwszej kolejności przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. Opis problemów związanych z oddawaniem moczu pozwala wstępnie ocenić zaawansowanie choroby. Bardzo pomocną jest tutaj ankieta, którą wypełnia pacjent podczas wizyty u lekarza. Suma uzyskanych punktów daje wskazówkę co do stopnia zaawansowania dolegliwości i pomaga w wyborze sposobu leczenia prostaty. Badanie doodbytnicze daje dodatkowe wskazówki co do ewentualnych zmian na powierzchni gruczołu. Podstawowym badaniem pozostaje przezbrzuszne USG stercza, badanie proste i nie powodujące dyskomfortu pacjenta. Czasami potrzebne są dodatkowe badania takie jak na przykład uroflometria czy badanie urodynamiczne.

Wszystkie te badania można oczywiście także przeprowadzić w gabinetach, w których pracuję, a więc w wymienionych wcześniej: Wrocławiu, Kłodzku, Trzebnicy, Wołowie i Brzegu Dolnym.

urolog kłodzko Etap leczenia prostaty

Stosunkowo proste i nieskomplikowane jest leczenie łagodnego przerostu prostaty. Jest to najczęściej leczenie farmakologiczne przy pomocy odpowiednio dobranych przez urologa leków. W razie zdiagnozowania raka prostaty, leczenie z oczywistych względów staje się bardziej skomplikowane i długotrwałe.

Rejestracja na konsultacje

W celu umówienia się na konsultację proszę wybrać termin i miejsce - dane teleadresowe umieszczone są w zakładce rejestracja. Można rónież kontaktować się ze mną poprzez pocztę e-mail: patrik@forszt.pl