Rak pęcherza

Rak pęcherza moczowego jest tym rodzajem nowotworu, który najczęściej dotyka palaczy nikotyny i osoby starsze, przy czym wśród mężczyzn zapadalność na tę chorobę jest czterokrotnie większa niż wśród kobiet.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że chorzy w Polsce często bagatelizują jego pierwsze objawy. Stąd jest on często wykrywany zbyt późno i wtedy szanse na jego wyleczenie są niewielkie. Tak pokazują statystyki medyczne, a obserwacje, jakich dokonuję we Wrocławiu i Kłodzku, gdzie udzielam konsultacji urologicznych, utwierdzają mnie w przeświadczeniu, że niestety to smutna rzeczywistość.

urolog kłodzkoPrzyczyny, czynniki ryzyka i objawy

Wyróżniamy dwa rodzaje raka pęcherza: inwazyjny związany z naciekaniem komórek nowotworowych na błonę mięśniową oraz nieinwazyjny, bez takich nacieków. Jak do tej pory nie stwierdzono rodzinnych predyspozycji do zachorowań na ten typ nowotworu. Wymieńmy główne czynniki ryzyka zachorowań na raka pęcherza:

  • palenie papierosów; zwiększa ryzyko zachorowania nawet wiele lat po rzuceniu palenia,

  • ekspozycja organizmu na działanie karcynogenów przemysłowych,

  • przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego,

  • niektóre leki,

  • wcześniej przebyta radioterapia, szczególnie z napromieniowaniem okolic podbrzusza,

  • długookresowe założenie cewnika, np. u pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Pierwszym, zauważalnym objawem zmian nowotworowych pęcherza jest krwiomocz, często masywny ze skrzepami. Inne objawy to ból przy oddawaniu moczu, częste mikcje, ból w okolicy nadłonowej i lędźwiowej.

Diagnostyka i leczenie

W przypadku podejrzenie raka pęcherza u pacjenta powinno się go jak najszybciej skierować na badania USG a później, w razie wątpliwości, na cytoskopię, która pozwala na wykonanie wzrokowej oceny pęcherza moczowego przy pomocy specjalnego wziernika wprowadzanego przez cewkę moczową. Szybkie i trafne zdiagnozowanie zmian nowotworowych pęcherza pozwala na podjęcie leczenia w początkowej fazie choroby, to znaczy wtedy, gdy jeszcze istnieją duże szanse na całkowite wyleczenie. Nie tylko wspomniane już przeze mnie Wrocław i Kłodzko, ale także Trzebnica, Wołów i Brzeg Dolny, to miejscowości, w których prowadzę gabinety urologiczne. Wszędzie tam można zgłosić się w razie problemów z pęcherzem po stosowną diagnozę i leczenie.

Leczenie nowotworu nienaciekającego polega na wycięciu przy pomocy elektroresekcji przezcewkowej guza oraz tkanek z obrzeża i dna resekcji (TUR-B). Jeśli w wyniku tej operacji stwierdzamy raka naciekającego błonę mięśniową dokonuje się radykalnego, całkowitego wycięcia pęcherza z różnorako rozwiązanymi sposobami odprowadzenia moczu

Rejestracja na konsultacje

W celu umówienia się na konsultację proszę wybrać termin i miejsce - dane teleadresowe umieszczone są w zakładce rejestracja. Można rónież kontaktować się ze mną poprzez pocztę e-mail: patrik@forszt.pl