Rak prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Rozwija się on stosunkowo długo, przeważnie w sposób niezauważalny, nie dając żadnych niepokojących objawów, często przez wiele lat. Prostata, zwana też sterczem, to gruczoł krokowy należący do układu męskich narządów płciowych. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pęcherza moczowego i otacza bliższy odcinek cewki moczowej. Stąd też większość dolegliwości związanych z tym gruczołem wiąże się z problemami przy oddawaniu moczu. Wyróżnia się trzy główne stany chorobowe prostaty: zapalenie ostre lub przewlekłe, łagodny rozrost gruczołu i raka prostaty.

urolog wrocław Co wiemy o raku prostaty

Główne czynniki ryzyka wystąpienia raka gruczołu krokowego u mężczyzn to wiek oraz dziedziczność. Statystyki lekarskie wskazują, że wskaźniki zachorowalności na raka prostaty są tym większe im starsza grupa wiekowa. Z kolei czynnik dziedziczenia zwiększa liczbę ryzyko zachorowań wtedy, jeśli w rodzinach pacjentów także stwierdzono raka prostaty. Ryzyko zachorowania w tym drugim przypadku zwiększa się wielokrotnie. Czas, który mija od wystąpienia pierwszych zmian nowotworowych w pojedynczych komórkach do momentu ukształtowania się wyczuwalnej wielkości guza w badaniu per rectum (przez odbyt), wynosi kilka lat. Początkowo nowotwór ograniczony jest do samej prostaty, lecz później jego komórki zaczynają naciekać na sąsiadujące tkanki, dając przerzuty do węzłów chłonnych , a następnie do kości i narządów odległych. Jak zawsze najważniejsza jest tutaj profilaktyka, a regularne, coroczne badania po 40 roku życia (u pacjentów obciążonych rakiem prostaty w rodzinie) mogą nam oszczędzić dużo niepotrzebnych cierpień, a nawet ocalić życie. W kraju nie brakuje przychodni urologicznych, w których można przeprowadzić stosowne badania, przykładem jest tutaj chociażby Wrocław czy Kłodzko, Trzebnica, Brzeg Dolny, Wołów gdzie znajdują się gabinety, w których przyjmuję i leczę.

Diagnostyka i leczenie

Główne narzędzia diagnostyczne w wykrywaniu raka prostaty to badanie przy pomocy analizy krwi stężenia PSA, czyli tzw. antygenu specyficznego dla raka prostaty, przezodbytnicze badanie wielkości i kształtu gruczołu oraz ultrasonografia i w końcu biopsja. Biopsja umożliwia nie tylko wykrycie nowotworu, ale też określa stopień jego złośliwości i rozległości guza w samej prostacie. Leczenie chorych, u których rak jest ograniczony do samego gruczołu można mieć charakter radykalny poprzez całkowite wycięcie prostaty (prostatektomia radykalna) ew. radioterapię z następową hormonoterapią. Nowotworu o charakterze naciekowym, a tym bardziej uogólnionym nie można wyleczyć radykalnie. W tym przypadku stosuje się terapię hormonalną, podawanie leków zmniejszających poziom testosteronu, który jest "paliwem" raka stercza. Podstawowym warunkiem radykalnego wyleczenia raka prostaty jest jego wczesne wykrycie.

Zarówno diagnozowaniem, jak i leczeniem raka prostaty zajmuje się w moich gabinetach urologicznych we Wrocławiu, Kłodzku,Trzebnicy, Brzegu Dolnym i Wołowie, które wcześniej wymieniłem.

Rejestracja na konsultacje

W celu umówienia się na konsultację proszę wybrać termin i miejsce - dane teleadresowe umieszczone są w zakładce rejestracja. Można rónież kontaktować się ze mną poprzez pocztę e-mail: patrik@forszt.pl